פורוםכיצד יתכן שאי הסדרים במאוחדת התגלו רק עכשיו ?
admin_ronen צוות asked 9 שנים ago

כיצד יתכן שאי הסדרים במאוחדת התגלו רק עכשיו ?

1 Answers
admin_ronen צוות answered 9 שנים ago

לעתים לוקח זמן רב עד שצפים ועולים בארגונים גדולים חשדות לשחיתות – מרמה ועבירות הפרת אמונים .
כתבה מYnet :

המשטרה ממליצה: בכירי 'מאוחדת' לשעבר לדין

שני מנכ"לים לשעבר בקופת החולים מאוחדת ומי שהיה הרוקח הראשי חשודים במרמה והפרת אמונים, והמשטרה ממליצה להגיש כתבי אישום בעקבות הפרשה שנחשפה בדו"ח המבקר
אלי סניור

המשטרה המליצה היום (ד') להעמיד לדין בכירים לשעבר בקופת חולים מאוחדת, בהם מנכ"ל הקופה והרוקח הראשי שלה, בחשד למרמה והפרת אמונים. מסקנות החוקרים אושרו על ידי ראש אגף החקירות במשטרה, יואב סיגלוביץ', וכעת צריכה הפרקליטות להחליט אם להגיש כתבי אישום.

חקירת הקופה החלה עם פרסום דו"ח מבקר המדינה בנובמבר 2010, שעסק בין היתר בנושא כוח אדם וענייני מכרזים של חברות אבטחה בשנים 2001-2008. על פי הנטען בדו"ח, הרוקח הראשי ג'ורג' שריקי חתם על הסכם אספקת תרופות עם בית מרקחות שבבעלותו, העסיק בו עובדים מהקופה וגם קיבל מיליונים על הצבת שלט עם שם הקופה. ההטבות לשריקי הסתכמו על פי דו"ח המבקר ב-3.7 מיליון שקלים. עסקאות אלה אושרו על ידי המנכ"ל לשעבר, עוזי סלנט, ומחליפו בשנת 2008, שמואל מועלם.

במשטרה החלו בחקירה לאחר פרסום הדו"ח והיחידה הארצית לחקירת הונאה זימנה לחקירה את שריקי, סלנט, מועלם וגם את מנהל מחוז ירושלים במאוחדת, משה חברוני. מחומר החקירה עולה כי בשנים 2001-2008 אישר

סלנט לכאורה העסקת רוקחים ומאבטחים על חשבון הקופה בהיקף של מיליוני שקלים בבית המרקחת הפרטי של שריקי.

על פי הנטען, מנע שריקי מקופת חולים מאוחדת לחתום על חוזים עם בתי מרקחת פרטיים, שלמעשה היו מתחרים שלו, וכל זאת בתמיכת הנהלת הקופה. הסדר זה נמשך לכאורה גם בתקופת כהונתו של מועלם כמנכ"ל, והופסק רק בעקבות בדיקת מבקר המדינה. כאמור, כעת תצטרף הפרקליטות להחליט אם יש מקום להעמיד את השלושה לדין, בהסתמך על החלטת המשטרה.

סלנט מסר בתגובה: "כאשר בתי המנוחה חלתה בסרטן הודעתי לשר הבריאות ולמנכ"ל המשרד כי נוכח תפקידי איני יכול לטפל בעניין וביקשתי שיוציאו הנחיות ישירות לקופה ואמנם מכתב משרד הבריאות בעניין נמצא בידי המשטרה.

"טענת המשטרה כאילו בתי קבלה תרופות מצילות חיים מהרוקח הראשי ועקב כך אושרה לרוקח הראשי העסקה
חריגה של רוקחים בבית המרקחת שלו, אין לה על מה לסמוך. העסקת עובדים לא הייתה באחריותי. נתתי אמון במנהלי הקופה וסמכתי על כך שהם ינהגו כמתחייב".

קישור לכתבה –

https://www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-4260426,00.html

דרך אגב – כבר לפני 6 שנים נחשפו שם חשדות לאי סדרים ושחיתות – והיה פרסום בגלובס :

קופת חולים מאוחדת קיבלה בחינם תרופות שאינן כלולות בסל התרופות, הנאמדות בעשרות אלפי שקלים, והעבירה אותן במשך כמה שנים וללא תשלום, לנזקקים ובהם לבתו חולת הסרטן, שנפטרה בינתיים, של מנכ"ל הקופה, עוזי סלנט. כך עולה מחקירה פנימית שמתנהלת בתקופה האחרונה בקופה על ידי צוות חוקרים ששכרו מתנגדיו של סלנט.
במסגרת מלחמת הכוחות במאוחדת, שכרו מתנגדיו של סלנט חוקרים פרטיים שתיעדו את ראש אגף הרוקחות בקופה מודה כי המנכ"ל ניצל לכאורה את מעמדו לצורך אספקת תרופות יקרות שאינן בסל התרופות, לבתו חולת הסרטן. מקורבי סלנט טוענים, כי מדובר בניסיון של גורמים בעלי אינטרסים בקופה לנצל טרגדיה אישית, כדי לקדם את מטרותיהם. לטענתם, סלנט קיבל את התרופות בהליך תקין ולאחר שיידע את משרד הבריאות בנושא. במשרד הבריאות הכחישו בתוקף שסלנט פנה אליהם.

במסגרת החקירה מסר ג'ורג' שריקי, ראש אגף רוקחות האחראי על אספקת התרופות לכל 42 בתי המרקחת של הקופה, כי העביר במשך כמה שנים תרופות יקרות במיוחד לנזקקים, ובהם לבתו של סלנט, עד שנפטרה לפני כשנה וחצי. "סלנט התקשר וביקש שאעזור לו", העיד שריקי. "הוא הודה כי העביר את התרופות בחינם, אך טען כי עשה זאת כחלק מ"גמילות חסדים".

לדבריו, במרכז הלוגיסטי של הקופה קיים מחסן שמשמש כגמ"ח, שקולט תרומות מחברות התרופות. "חילקתי תרופות ואני מחלק תרופות לכל הנזקקים, ללא יוצא מן הכלל", מסביר שריקי ומספר על ילדה בת 11 עם גידול בעין, שמקבלת טיפול מלא בחינם. "זה שהבת של עוזי היתה בתוך העניין, זה סיפור אחר. אני נותן תרופות אונקולוגיות גם למבוטחים של הכללית וגם של קופות אחרות. אני לא עושה איפה ואיפה".

קישור לכתבה המלאה –

https://www.globes.co.il/news/home.aspx?fid=2&did=1000126356