פורוםקטגוריה: חקירותאילו גורמים עשויים להשפיע על הצלחת החקירה על ידי החוקר הפרטי ?
admin_ronen צוות asked 4 שנים ago

אילו גורמים עשויים להשפיע על הצלחת החקירה או התשאול על ידי החוקר הפרטי ?

1 Answers
admin_ronen צוות answered 4 שנים ago

עבודתו של חוקר פרטי אינה פשוטה כלל וכלל . מעבר למקצועיותו ולנסיונו , יש חשיבות מכרעת גם לתנאים בהם הוא מבצע את החקירה או התשאול . הצלחת התשאול מושפעת מגורמים משתנים רבים הקשורים בין היתר למקום בו מתבצע התשאול (בחדר החקירה או במקרים רבים מחוץ לחדר החקירה) , אוירת חדר החקירה , מספר החוקרים בצוות החקירה ועוד. מאמר זה יעסוק בגורמים המשתנים אשר נכללים במונח "מעטפת התשאול" והשפעתם על הצלחת התשאול או החקירה .
אוירת חדר החקירה
ככלל , כדאי לחוקר הפרטי לשאוף לבצע את התשאול ב"מגרש הביתי שלו" קרי בחדר החקירות , אך במקרים רבים המציאות מכתיבה תנאים שונים . בחקירות מסחריות בחברות ועסקים בחשד לגניבה או מעילה למשל – לרוב התשאול מתבצע באתר של הלקוח . כנ"ל בחקירות ביטוח , בהן לרוב החוקר הפרטי מגיע אל ביתו או אל מקום עבודתו של המבוטח ומתשאל אותו שם . לאור עובדה זו – במקרים רבים התנאים שבהם מתבצע התשאול אינם אופטימלים מבחינתו של החוקר וזו בלשון המעטה . יש לשאוף להתאים את אווירת חדר החקירה למספר גורמים משתנים :
סוג העבירה ומידת המעורבות של הנחקר / העד באירוע .
יכולות ונסיון החקירה של החוקר / חוקרים . חוקר "ירוק" וחסר נסיון אשר נדרש לתחקר חשוד שהנו בעל נסיון עשיר בחקירות לרוב יאובחן כחסר נסיון ע"י החשוד תוך זמן קצר , בדומה לזיהוי בלשי משטרה חדשים על ידי עבריינים . החוקר חסר הנסיון , כמו השוטר חסר הנסיון , עשוי לשדר אגרסיביות ותוקפנות בנסיון לשדר שליטה במצב ולחפות על חוסר הבטחון העצמי שלו . מחקרים שנעשו בעולם בנושא אלימות שוטרים מראים קשר ברור בין גילויי אלימות משטרתית מיותרת ובין העדר נסיון או חוסר בטחון עצמי של השוטרים .
חומרת העבירה . ככל שהעבירה חמורה יותר כך יפחת הסיכוי לקבלת הודאה מהחשוד והפוך ( ככל שמדובר בעבירה קלה יותר כך יהיה למי שביצע אותה קל יותר להודות במעשה ) .
אפיון הנחקר : גיל , מעמד , השכלה , נסיון קודם בחקירות , מוצא , סממנים מיוחדים . סעיף זה מתייחס בעצם גם לאפיון החוקר ולמרכיבי ההתאמה של חוקר / נחקר . מחקרים שנעשו בעולם מיחסים חשיבות גבוהה לשניות הראשונות של המפגש ולרושם הראשוני שנוצר בהן בתחילת האינטראקציה שבין החוקר והנחקר , בדומה למפגש בין סוכן מכירות ולקוח פוטנציאלי .
סוג הנחקר : קורבן , עד , חשוד . לכל סוג נחקר יהיה רצון שונה לשתף עם החוקר פעולה. הקורבן ירצה לרוב לחשוף / לגלות את מבצע העבירה אך לא תמיד , ישנן עבירות לא מדווחות וישנם קורבנות שהיו שותפים למעשים שאינם רוצים שיחשפו אם עקב מעורבותם במעשים פליליים ואם עקב תחושת בושה או תחושת אשם ( כמו במקרים של קורבנות להטרדות מיניות למשל ) . העד לאירוע או למעשה ישתף פעולה בהתאם לאינטרסים שלו ולמידת הנזק שעשוי להיגרם לו אם למשל יוודע ש"הלשין" , לעתים עדים חוששים לדווח על מה שראו עקב חשש מפגיעה בהם ע"י מבצע העבירה . החשוד אשר אכן ביצע את מה שחושדים שעשה – יהיה בעל המוטיבציה המועטה ביותר לשתף פעולה עם החוקר , והחשוד אשר לא ביצע את מה שחושדים שעשה – יהיה בעל מוטיבציה גבוהה יותר לשתף פעולה עם החוקר מתוך נסיון לנקות ולטהר את שמו .
אווירת חדר החקירה תושפע מגורמים נוספים בהם –
נוכחות של יותר מחוקר אחד בחדר – עשויה ליצור תחושה של איום אצל הנחקר .
נוכחות של אנשים נוספים שאינם קשורים לעניין – מאפיין מצבים של חקירות ביטוח בביתו של המבוטח ונוכחות משפחתו או חבריו וכן מצבים של תשאול במקום ניטראלי כמו בית קפה וכו' .
מיקום הנחקר / החוקר בחדר החקירה – קרוב זה לזה , רחוק זה מזה , כששלחן מפריד ביניהם , זה לצד זה , חוקר על כיסא גבוה מזה של הנחקר ליצירת תחושת סמכותיות , חוקר על כיסא נחות מזה של הנחקר ( כמו במשרדו של הנחקר למשל כשהחוקר על כיסא האורח אינו מומלץ להצלחת התשאול ) . קירבה פיסית בין החוקר והנחקר באופן היוצר אצלו תחושה של פלישה למרחב הטבעי שלו עשויה אף היא להשפיע על התשאול .
שינוי גווני הטון של קולו של החוקר ושמוש נכון בגווני הקול השונים ישפיעו על האוירה של חדר החקירות ( טון שקט , רגוע , כועס , סמכותי , צעקני , רך ) .
מגע פיסי קל עם הנחקר ( לא אלים ) ישפיע אף הוא על אוירת חדר החקירות ותסייע ל"שבירת דיסטנס" בין החוקר לנחקר . כשהחוקר משוחח עם הנחקר ומגיש לו כוס מים ומניח ידו על כתפו למספר שניות וכו' .
עיצוב חדר החקירה : החדר צריך להיות מואר יחסית ובגודל סביר . לא גדול מדי כדי שלא לאבד אינטימיות אך גם לא קטן מדי כדי שלא לתת תחושה לא נעימה של צינוק . ריהוט חדר החקירה אמור לשרת את מטרתו ולשדר אווירת חדר חקירות . במקרים רבים עושים שמוש בחדר של מנהל עם ריהוט מפואר לטובת תשאול של עובד וכו' , כדאי לבחור חדר מתאים עם ריהוט סולידי וללא ריהוט צעקני צבעוני ספות צבעוניות וכו' . גוון קירות חדר החקירות צריך להיות בהיר ונקי , רצוי להימנע מגורמים מסיחים על הקירות ומתצלומים משפחתיים של החוקר אשר עשויים להסיח את דעתו של הנחקר ולספק לו מידע אישי על החוקר שלא היה אמור להיחשף אליו .
ישנם גורמים רבים אשר עשויים להוות גורמים מסיחים ומפריעים במהלך החקירה / התשאול –
קבלת שיחות טלפון / סלולר / אסמסים / הודעות דוא"ל תוך כדי החקירה . בעידן זה של קידמה טכנולוגית יש לתת את הדעת ולהימנע ככל שניתן מגורמים אלה . במקרים בהם הנחקר מקבל אסמס או שיחת טלפון תוך כדי התשאול – על החוקר להסביר לו בנימוס שהוא מבקש שיכבד אותו ויכבה / ישתיק את הטלפון למשך התשאול כפי שגם הוא עשה . אם מדובר במשרדו של החוקר – עליו להשתיק את הרמקול של המחשב המבשר על הגעת הודעת דוא"ל חדשה ולהיות קשוב ומקשיב לנחקר . הודעות אסמס עשויות גם להיות כלי לתאום גרסאות בין נחקרים וחשודים .
רעשי רקע או רעש חיצוני במהלך התשאול . צעקות מחוץ לחדר החקירות , רעש מלגזות או משאיות , צפצפת רוורס של רכב כבד , צלצולי טלפון או שיחות קולניות מחוץ לחדר עשויות להוות גורם מסיח ומפריע .
כניסה ויציאה של אנשים מהחדר . במשרדו של החוקר : כניסה או יציאה של חוקרים אחרים , במשרד אצל הלקוח : כניסה של אנשים לקחת / לתת משהו . בביתו של מבוטח : הגעת בני משפחה וחברים במהלך ביצוע התשאול .
סמלים קישוטים ותמונות על הקירות – חדר החקירות הקלאסי נעדר תמונות וקישוטים ויש בו רק שלחן ושני כסאות (חוקר ונחקר) . יש להימנע במדת האפשר מנוכחות עצמים מסיחים על הקירות , ביחידות חקירה ממלכתיות מקובל לתלות תעודות וציונים לשבח על קירות החדר , כסמלים המעידים על נסיונו ומעמדו של החוקר .
סביבת העבודה של החוקר – יש לוודא כי סביבת העבודה של החוקר מסודרת ונקיה , ראוי לזכור כי כפי שהחוקר מתרשם מהנחקר או מהעד כך גם הם מתרשמים ממנו במהלך שהותם במשרדו / על יד שלחנו . נחקר או עד שמתבקש לשבת ליד שלחן מלוכלך בשאריות הבורקס של ארוחת הצהרים של החוקר יתייחס אל החוקר בהתאם . כנ"ל אם שלחן העבודה של החוקר עמוס ומכוסה בפתקי "ממו" עם רשימות וטלפונים . יש להתאמץ עד קצה גבול היכולת שלא לחשוף חומר חקירה בפני הנחקר , חוקרים אשר השאירו בהסח הדעת חומר חקירה רגיש על שלחנם והנחקר הבחין בחומר הנ"ל שילמו על כך מחיר כבד ( אם של כשלון התשאול ואם של השמדת החומר על ידי הנחקר ) .
הופעת ולבוש החוקר – החוקר אמור להיראות יצוגי וללבוש בגדים נקיים ומגוהצים , עליו להיות מגולח ואם הוא בעל שם או זקן עליהם להיראות מסודרים . יש חשיבות רבה להופעת החוקר ולמסר הבלתי מילולי אותו הוא מעביר לנחקר .
חקירה מחוץ לחדר החקירות –
בבית הנחקר – בעיקר בחקירות ביטוח וכו' , מדובר במגרש הביתי של הנחקר אשר חש בו בנוח והחוקר בעצם אורח בביתו . הסיטואציה בעייתית שכן החוקר אמור להיות זה שמוביל את החקירה ושולט במצב , בסיטואציה המוזכרת הוא עשוי להיתקל בקושי . בעידן זה של קידמה על החוקר לקחת בחשבון כי הנחקר עשוי להקליט ואף לצלם אותו במהלך התשאול האמור .
במקום העבודה – לעתים חוקר פרטי נדרש לתשאל עובדים במקום עבודתם . עשוי להיווצר מצב שבו יתבקש לתחקר עובד במשרדו של העובד . במקרים מסוג זה כדאי ורצוי להעביר את מקום התשאול לחדר אחר שאינו סביבתו הטבעית של הנחקר .
במקום ניטרלי – במקרים בהם אין בנמצא מקום הולם לביצוע התשאול ניתן לקיימו במקום ניטרלי כגון במסעדה , בית קפה , לובי של מלון או חדר במלון אשר יסודר מראש לפגישה , וכו' .
בזירת העבירה / האירוע – עם הגעת החוקר לזירת העבירה / האירוע עליו לאסוף מידע ראשוני ולקבל תמונת מצב אשר להתרחשות במקום . במקרים בהם ניתן להסתייע במז"פ (זיהוי פלילי) והזירה / מקום ההתרחשות לא שובשו עד להגעת החוקר – עליו לפעול לסגירה של הזירה ולמניעת כניסתם של אנשים לא מורשים אליה . הזירה תתועד על ידי החוקר בצילומים ובתרשימים וכן יערוך רשימה של כל האנשים שנכנסו אליה עד שהגיע למקום . כיום ניתן לאסוף ראיות וממצאים גם בלי סיוע משטרתי בעזרת מומחי מז"פ פרטיים אשר יכולים לאסוף ראיות כגון טביעות אצבע טביעות רגליים כלי פריצה וכו' ולהעבירם לבדיקה בסגנון בדיקות המז"פ המשטרתיות . בשיטה זו ניתן להשוות טביעת אצבע מהזירה לטביעת אצבע של חשוד פוטנציאלי למשל . בחקירות ביטוח של טענה לנזקים תאונתיים למשל החוקר יצא עם המבוטח או העד לזירת ההתרחשות ויתעד אותה בצילומים . לא אחת ביקור בזירה העלה או ביסס חשד לפיו נסיבות האירוע אינן כפי שנטען ע"י המבוטח .
רישום ותיעוד –
החוקר הפרטי נדרש לרישום ותיעוד מדוקדקים ומפורטים של כל הפעולות שביצע במהלך החקירה מרגע שקיבל את הטיפול בתיק , לרבות תיאומים ושיחות טלפון , עדויות שגבה , מוצגים ומסמכים שתפס . דוחות פעולה מפורטים יתעדו פעולות חקירה לרבות תפיסת וסימון מוצגים , יבוצע תיעוד בהקלטה ובצילום ובמדת הצורך גם בוידאו סמוי של פעולות החקירה . החוקר יעלה על הכתב דו"ח חקירה מסכם אשר יפרט את כל פעולות החקירה , המידע שנאסף והמוצגים שתפס . דו"ח החקירה יועבר למזמין יחד עם כל חומר החקירה כולל מוצגים , עדויות , קלטות מקוריות ( הקלטה / וידאו ) . חוקר פרטי נדרש לסדר , יסודיות , דיוק ושיטתיות בעבודתו . תיקים לא מעטים כשלו בבית המשפט על פרטים טכניים מהותיים כגון שרשרת ראיות או תיעוד לקוי , סימון מוצגים שגוי או לא נכון וכו' .